Już w przedszkolu - przydatne rady

Przychylnie nastawiaj dziecko do przedszkola, pocieszająca dla dziecka będzie informacja, że ktoś bliski: mama, tata, brat / siostra, też chodzili do przedszkola.

Poinformuj dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas z innymi dziećmi, ale zawsze bez mamy i taty.

Pozwól dziecku zabrać ze sobą do przedszkola jego ulubioną przytulankę lub zabawkę.

Nie przedłużaj pożegnań i nawet jeśli kroi Ci się serce, zachowaj spokój. Twój stres udzieli się dziecku i spotęguje dramatyzm sytuacji.

Nie zabieraj płaczącego dziecka z powrotem do domu, gdyż to przedłuży adaptację. Dziecko sobie przyswoi: gdy płacze, rodzic na pewno zabierze mnie do domu. Jeśli dziecko płaczę przy rozstaniu przyjmij jego emocje (rozumiem, że Ci smutno) ale nie roztkliwiaj siebie i jego.

Akceptuj płacz dziecka – to naturalna reakcja na nową sytuację. Pamiętaj – w poniedziałki jest najgorzej.

Zapewnij dziecko, że po nie wrócisz. Odbieraj je w uzgodnionym czasie np. przyjadę po Ciebie zaraz po obiedzie / po podwieczorku.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat minionego dnia w przedszkolu, ale nie zbyt uporczywie. Z biegiem czasu dziecko coraz chętniej będzie samo opowiadało o przedszkolu.

Przypominaj dziecku, że Ciocie są w przedszkolu po to, aby mu pomagać.

Już od samego początku zauważaj najmniejsze sukcesy dziecka.

Pamiętaj, że dziecko jest świetnym słuchaczem. Nie wyrażaj swoich wątpliwości w jego obecności.